Ortaca Köyü Kısa Tarihi

Aşağa gitmek

Ortaca Köyü Kısa Tarihi

Mesaj  Editör Bir Cuma Mayıs 15, 2009 5:25 pm

Kirneliler 93 harbi diye anılan 1877–78 Osmanlı-Rus harbi yıllarında Kafkaslardan-Dağıstan’dan göç ederek Türkiye’ye gelmişler.

Zamanın koşulları gereği Balıkesir yakınlarında şimdiki köylerini kurarak iskân etmişler. Köyün ilk adı “Kirne’dir”. Bu isim Dağıstan’da bir derenin ismi imiş. Köyü kurdukları bölgede o dereye benzer bir dere olduğundan ve coğrafi konumunun da benzerlik arz etmesinden Köyün adını kirne koymuşlar.

Köyün adı sonradan, 1961 yılında Ortaca olarak değiştirilmiştir. Sebebi ise, çevrede bulunan 7–8 köyün ortalarında bulunması ve merkez köy konumunda olmasıdır.

Köyün kuruluşu ile önceleri komşu köyler “Yabancı köylüler geldi” diye yakınlık göstermemişler ve soğuk davranmışlar. Herhalde Rusya’dan gelmiş olmaları ve lezgice konuşmaları, ilk anlarda komşu köylerin yanlış anlamalarına sebep olmuştur.

Fakat daha sonra bunların da Müslüman ve dinlerine çok bağlı olduklarını görünce dostluklar kurmaya başlamışlar. Bunların Rus değil Dağıstanlı-Lezgi ve Şeyh Şamil’in torunları olduklarını öğrenince ilişkiler daha da gelişmiş.

Yol, su, elektrik, telefon ve kanalizasyon gibi sorunlarını halletmiş olan Ortaca Köyü halkı, genelde tarım, hayvancılık ve halıcılık gibi uğraşlarla geçimlerini sürdürmekteler. Köy halkının çoğunluğu Tarım Kredi Kooperatifine üyedir.

Kültür

Köyün gelenekleri tüm kafkas dağıstan kültürünü yansıtmakta ve el sanatlarından dağıstan halısı dokumacılığı hala devam etmektedir.köyün eski ismi "kirne"dir kirne dağıstan'da bir dere ismi olmakla beraber köyün ismi zamanın valisi tarafından 1961 yılında "ortaca" olarak değiştirilmiştir

köyde geleneksel yemekler olarak dağıstan'da olduğu gibi daha çok hamur ağırlıklıdır. isimleri ise: piçek,afar,hinkal,heşil,şüre ve haluç'dur.Bu arada "Kara"yı da unutmamak lazım.

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Köy, Balıkesir Merkez'e 13 km. uzaklıktadır.Ortaca köyü 39.745 enlemi ve 27.8513889 boylamı koordinatlarında yer almaktadır.
avatar
Editör
Admin

Mesaj Sayısı : 15
Kayıt tarihi : 14/05/09

Kullanıcı profilini gör http://dagistanbalikesir.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz